Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.07.17 g. 15:44

Letnie pokazy plenerowe filmów animowanych w nowym cyklu DSH "Człowiek wobec systemu"


Od czerwca do września 2007 DKF DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ organizuje plenerowe pokazy filmów animowanych w cyklu CZŁOWIEK WOBEC SYSTEMU. Prezentujemy produkcje Polskiej Szkoły Animacji, głośnej w latach 60-tych i 70-tych, słynącej z satyry i metafory (pozornie żartobliwe filmy odnoszą się w podtekście do panującego totalitaryzmu). Cykl kończymy we wrześniu wybitnymi filmami współczesnymi. Zapraszamy w piątkowe wieczory od 21.30 (dwa razy w miesiącu). Na deser pokazujemy zawsze niespodziankę filmową – krótki, zabawny film animowany. Projekcje odbywają się na skwerze u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

SPOTKANIE TRZECIE w CYKLU „CZŁOWIEK WOBEC SYSTEMU”
20 lipca (piątek) 2007, godz. 21.30
na skwerze u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia


Apel, 1970, 7’, reż. Ryszard Czekała
Czarno-biały film, zrealizowany techniką wycinankową. Podczas apelu w obozie koncentracyjnym więźniowie buntują się przeciwko swoim oprawcom.

 

Inwazja, 1970, 8,30’, reż. Stefan Schabenbeck
Przygody robota na tajemniczej planecie. Film o zagrożeniach płynących z niekontrolowanego postępu technicznego.

 

Strzelnica, 1975, 6’, reż. Marian Cholerek
Metaforyczna opowieść o ludzkim losie. Nietypowy stadion lekkoatletyczny: zawodnicy nie wiedzą, że zostaną ścięci z nóg silnym ogniem z karabinów…

 

Refleksy, 1979, 6,20’, reż. Jerzy Kucia
Sugestywna refleksja nad sensem bytu i przemijaniem. Walka owadów zostaje niespodziewanie zakończona wkroczeniem człowieka.

 

Na zakończenie pokazu – niespodzianka filmowa.

 

WSTĘP WOLNY

 

***
Dom Spotkań z Historią (DSH), utworzony 1 marca 2006 r., jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne. Dom Spotkań z Historią ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzów. Nazwą nawiązują do tradycji DKF-ów, będących w okresie PRL-u przestrzenią swobodniejszego życia intelektualnego. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl.

 

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) — samorządowa instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą.
DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia. Jest również miejscem otwartym na inicjatywy innych środowisk i organizacji, polskich i zagranicznych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy